Вимикачі-роз'єднувачі (рубильники)
Комутаційний пристрій, призначений для увімкнення/вимкнення електричної мережі з несуттєвим навантаженням або без навантаження взагалі, називають роз'єднувачем. За призначенням роз'єднувачі потрібні для створення видимого розриву ланцюга за умови, що живлення лінії відключено.
Пристрій створює видимий розрив ланцюга між обладнанням, яке знаходиться під робочою напругою та обладнанням, виведеним у ремонт. По конструктивним особливостям розрізняють пристрої рублячого, поворотного, підвісного, пантографічного і видy, що котиться. Виходячи з того, якою кількістю полюсів має роз'єднувач, він може бути однополюсним та триполюсним. Також, в залежності від способу встановлення, роз'єднувачі можуть бути з горизонтальним або вертикальним положенням «ножа».
Сам пристрій являє собою три полюси, що знаходяться на суцільній сталевій рамці. У кожного з полюсів один із контактів рухливий, тоді як інший — ні. Всі рухомі контакти з'єднуються порцеляновими тяговими ізоляторами із загальним валом, який у свою чергу приєднаний до важеля приводу пристрою.
У разі короткого замикання у системі роз'єднувача спрацьовує магнітний замок. Він представляє собою дві пластини, розташовані по обидві сторони від рухомого контакту. Коли струм короткого замикання проходить через апарат, пластини намагнічуються та притягуються одна до одної, що створює додаткову жорсткість між контактами.
Використання роз'єднувача дає можливість ізолювати відключені частини електричного ланцюга для безпечного ремонту обладнання.