ПРИСТРОЇ ПОДАЧІ КОМАНД ТА СИГНАЛІВ
Управління різноманітним електрообладнанням, що застосовується у повсякденній діяльності людини, неможливе без свого вершинного елемента — системи, за допомогою якої виконується подача керуючих команд. Зв'язок її з керованим обладнанням повинен мати двосторонній характер, який завжди дозволяє знати стан останнього. Комплекс електротехнічних пристроїв, що забезпечують комутацію керованих об'єктів та доставляють актуальні відомості про їхній поточний стан з метою управління ним, зветься «Пристрої подачі команд та сигналів (ППКС)».
Серед його елементів:
- кнопки з підсвічуванням і без (найпоширеніша серед них кнопка без підсвічування опукла);
- перемикачі клавішного та поворотного типу;
- Блок-контакти;
- кнопкові пости з різною кількістю місць (кнопок);
- індикатори на DIN-рейку;
- світлові та звукові сигналізатори;
- сигнальні лампи та арматура.
Коротко про деякі види пристроїв подачі команд та сигналів.
Світлосигнальна арматура
Світлосигнальна арматура — це сукупність світловипромінювальних пристроїв, що застосовуються в різному електрообладнанні та системах енергозабезпечення для індикації стану електроланцюгів, що забезпечують їх роботу.
Джерелами світла у світлосигнальній арматурі є світлодіодні, люмінесцентні та неонові лампи. Найбільш затребувана у світлоіндикації сьогодні LED-арматура, що виготовляється за передовими технологіями і відрізняється високою експлуатаційною надійністю. Світло її ламп дуже яскраве і має незначний показник відмови в роботі.
Арматура СКЛ прийшла на зміну лампам розжарювання, що застаріли в наші дні, і практично повністю витіснила їх завдяки багаторазово кращим робочим характеристикам і енергоекономічності. Зокрема, ступінь її захисту — від IP54 до IP66; її безвідмовна робота становить щонайменше 25 000 годин; її енергоспоживання малe; діапазон її напруг живлення — від 6 В до 380 В; вона має високу стійкість до ударних і вібраційних впливів, що виникають в устаткуванні (особливо часто — на великих промислових об'єктах); діапазон температур її безвідмовної роботи -60°С — +60°С.
Кнопки керування та перемикачі
Призначення цього виду ППКС — оперативне керування автоматичними пристроями (контакторами, реле тощо) в електроланцюжках постійного та змінного струму. Монтаж кнопок керування та перемикачів виконується на DIN-рейку; за необхідності їх стан індикується світлодіодами.
У нашому асортименті кнопки та перемикачі — один із ключових напрямків. Зокрема, у великій кількості модифікацій представлена в Компанії кнопка без підсвічування опукла, що й не дивно: затребуваність кнопки без підсвічування опуклою на ринку — одна з найвищих серед усіх електротехнічних виробів, і ми адекватно реагуємо на це розширенням її ніші у нашому товарному ряді.
Кінцеві вимикачі
Вимикачі цього виду призначені для включення та відключення різних рухомих механізмів, у крайніх точках ходу яких вони встановлюються. Всі кінцеві вимикачі невеликі, мають міцний корпус та зручні елементи кріплення, що забезпечують легкість їхнього монтажу на різні об'єкти. До різновидів кінцевих вимикачів відносяться:
- безконтактні — спрацьовують без механічного впливу ззовні;
- контактні — спрацьовують від зовнішнього механічного впливу; поділяються на:
- - важільні, контакти в яких замикає важіль, що рухається виконавчим механізмом;
- - кнопкові: контакти замикає виконавчий механізм натисканням кнопки;
- - поплавкові: натискання на контакти робить поплавець або закріплений на ньому магніт;
- - повзункові: натискання на контакт мікровимикача виконує повзунок;
- - магнітні: контакт замикається та розмикається за допомогою електромагніту.
Пости управління
Цей вид ППКС застосовується в пультах управління різноманітних систем і механізмів у промисловості, будівництві, складському господарстві і т.iн. Відповідно до роду завдань, що виконуються, пости управління поділяються на кнопкові пости управління і тельферні.
Кнопкові пости управління здійснюють місцеву або дистанційну комутацію керуючих електромереж змінного струму частотою 50 або 60 Гц і напругою до 500 В, а також мереж постійного струму напругою до 220 В. Пристрій кнопкових постів керування елементарний (корпус і в ньому від однієї до декількох кнопок, одним з основних видів яких є кнопка без підсвічування, опукла), а число їх модифікацій вкрай велике, відповідаючи величезнiй потребi у них, більшості галузей людської діяльності.
Тельферні пости управління служать для місцевого управління пристроями підйому та переміщення вантажів (підйомники, талі), а також електродвигунами реверсивного типу, що включаються за допомогою контакторів та електромагнітних пускачів.
Внаслідок необхідності застосування в умовах несприятливих і навіть небезпечних для людини (висока вологість, підвищена запиленість, забрудненість хімічними реагентами, вибухонебезпечність) за своїм конструктивним виконанням пости управління поділяються також на вибухозахищені та рудничні. Перші застосовуються у вибухонебезпечних зонах, і найчастіше — у нафтогазовій, хімічній та промисловості, енергетиці, металургії. Призначення других — забезпечення управління електроланцюжками в умовах сланцевих та вугільних шахт, копалень, кар'єрів та інших об'єктів, де є небезпека вибуху рудничного пилу та газу. Всі ці пости мають міцний корпус, виконаний штамп зварювальним методом та оснащений гумовим ущільненням, що виключає зв'язок внутрішнього простору пристрою із зовнішнім середовищем.